Cyrylica, głagolica i grażdanka - co warto wiedzieć?
Wbrew powszechnej opinii, cyrylica nie istnieje tylko w Rosji. Zdziwiony? Choć alfabet rosyjski i cyrylica są w zasadzie identyczne, istnieją między nimi subtelne różnice. W jakich więc krajach będziemy mogli posługiwać się cyrylicą bądź grażdanką?
Gdzie powstał alfabet cyrylicy?
Zgodnie z informacjami, które możemy znaleźć na stronie biur tłumaczeń, realizują one tłumaczenia z języka polskiego na rosyjski. Nazwa cyrylica pochodzi od imienia św. Cyryla, który wraz ze św. Metodym przemierzał tereny zamieszkałe przez ludy słowiańskie i chrystianizował je. Zarówno Metody jak i Cyryl zostali wysłani przez Cesarstwo Bizantyjskie. Ich wiara chrześcijańska była obrządku wschodniego, a język opierał się na alfabecie greckim. Jeden z uczniów Metodego, Cyryl, opracował Glossolalię, aby dostosować alfabet grecki do wymowy słowiańskiej. Alfabet ten stał się później cyrylicą.
Dlaczego cyrylica i nomenklatura Graeco Roman są różne?
Cyrylica była alfabetem, który był pierwotnie używany do zapisu staro-cerkiewno-słowiańskiego. Obecnie uważa się ją za martwą i służy jedynie jako język literacki. Cyrylica jest również używana przez Kościół Prawosławny do tworzenia tekstów religijnych w języku cerkiewnosłowiańskim.
Za panowania cara Piotra II, w Rosji, cyrylica została zreformowana i przystosowana do języka rosyjskiego. Alfabet rosyjski miał być bardziej dostępny dla ogółu społeczeństwa, stąd nazwa Grazhdanka.
Każdy kraj, który miał swój język narodowy oparty na cyrylicy, przechodził reformę alfabetu. Reforma ta została przeprowadzona również w Bułgarii, Macedonii i Serbii.
Oto kilka szczegółów na temat cyrylicy używanej w Rosji:
- Składa się on z 33 liter, w tym 10 samogłosek i dwóch znaków.
- Rosyjski alfabet w obecnej formie pochodzi z 1918 roku, kiedy to miała miejsce ostatnia reforma alfabetu.
- Pisownia i wymowa liter może się różnić.
Przeczytaj również: Tłumaczenia rosyjskie - przepustka do rynków wschodnich - http://tlumaczenianarosyjski.pl/
Do jakich krajów znajomość alfabetu rosyjskiego jest niezbędna podczas podróży?
Zdecydowana większość krajów europejskich nie wymaga znajomości cyrylicy, zwłaszcza te, które należą do Unii Europejskiej. Tylko jeden kraj członkowski UE, Bułgaria, posiada język urzędowy, w którym używa się cyrylicy. Reszta świata posługuje się cyrylicą.
- Bułgaria,
- Bośnia i Hercegowina;
- Białoruś;
- Ukraina;
- Kazachstan;
- Kirgistan;
- Tadżykistan;
- Czarnogóra;
- Macedonia;
- Serbia;
- Rosja.
Cyrylica - pozostałość po ZSRR?
To jest tylko połowa prawdy. To jest tylko połowa prawdy. Metody i Cyryl zostali wysłani na misję w X wieku. Ten alfabet został przez nich przyjęty do zapisu własnych języków w krajach, które do dziś używają cyrylicy. Wpływ komunizmu i podboje ZSRR doprowadziły do przyjęcia rosyjskiego alfabetu w większej ilości krajów.
Wszystkie kraje, które kiedyś należały do ZSRR lub były częścią byłych republik radzieckich, uważały alfabet i język rosyjski za bardzo ważny lub formalny. Wynikało to z wpływów rosyjskich, obowiązkowej nauki rosyjskiego w szkołach oraz migracji Rosjan do krajów byłego Związku Radzieckiego.
Kraje, w których ZSRR miał znaczący wpływ na rosyjski alfabet i język:
- Polska;
- Republika Czeska;
- Słowacja;
- Węgry;
- Litwa;
- Łotwa;
- Estonia;
- Rumunia;
- Finlandia;
- Ukraina;
- Mołdawia;
- Turkmenistan;
- Armenia;
- Azerbejdżan;
- Gruzja;
- Mołdawia;
- Uzbekistan.
Rosyjski alfabet i pozycja językowa
Według różnych szacunków, język rosyjski zajmuje 6 lub 5 miejsce pod względem popularności na świecie. Uważa się, że rosyjski jest językiem ojczystym dla 160 milionów ludzi. Jednak prawie tyle samo osób twierdzi, że dobrze zna język rosyjski i alfabet rosyjski. Swoją popularność zawdzięcza wpływom zarówno Federacji Rosyjskiej, jak i byłego ZSRR.
Państwa, w których językiem urzędowym obecnie jest język rosyjski:
- Rosja;
- Białoruś;
- Kirgistan;
- nieuznawana przez ONZ Republika Naddniestrzańska;
- Kazachstan (językiem lokalnym jest rosyjski).
Rosyjski jest jednym z sześciu oficjalnych języków ONZ.