Rzeczy, które warto wiedzieć przed zapłaceniem za kursy online

Jak dobrze radzisz sobie z podejmowaniem decyzji? Przyznaję, że czasami mam problem nawet z najbardziej podstawowymi rzeczami. Na przykład, kiedy jestem w lodziarni, nigdy nie mogę się zdecydować, na co mam ochotę. Malina jest tak przyjemnie kwaśna, a pianki marshmallows tak słodkie i puszyste, a potem chocolate chip cookie dough, i ach, ta butterscotch... To naprawdę długa droga do rożków i polew.

Ok, przyznam, że nie wszystkie decyzje życiowe są tak skomplikowane, zwłaszcza gdy nie ma się tak dużego wyboru jak w lodziarni. Ale to się odczuwa, gdy otworzyłam wirtualną bibliotekę kursów online. Tylu autorów, uczelni, nagród, rekomendacji... Jak dokonać właściwego wyboru?

A co jeśli "smak" nie przypadnie do gustu? Albo "rozpłynie się" przed czasem? Zapisanie się i opłacenie kursu online to trochę większe wyzwanie niż podjęcie decyzji, który rożek śnieżny wybrać. I tak jak w przypadku lodów, nie możesz go zwrócić, jeśli nie odpowiada Ci jego smak, ani po zjedzeniu połowy.

Rzeczy, które należy wiedzieć przed zapłaceniem za kursy online

Zanim więc wpiszesz numer swojej karty i dokonasz impulsywnego zakupu, oto kilka najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi, które pomogą Ci podjąć świadomą decyzję:

Q1: Czy to koniecznie musi być kurs online?

Jak wpadłeś na pomysł kursu online? Po prostu bądź wierny sobie. Jeśli wybrałeś go tylko dlatego, że wszyscy o nim mówią, to nie rób tego. Jeśli wybrałeś kurs, ponieważ pasuje on do Twojego życia, zdrowia, lokalizacji, stanu umysłu lub sytuacji finansowej, to możesz iść dalej.

Q2: Jakie są wymagania techniczne i informatyczne dla studentów online?

Przed zapisaniem się na kurs sprawdź jakie są wymagania dotyczące połączenia internetowego, jaka przeglądarka jest kompatybilna i jakie są zalecane urządzenia. Nie chcesz skończyć z płatnym kursem, który nie działa na twoim komputerze lub innych urządzeniach, których zamierzasz używać. Jeśli planujesz wziąć udział w kursie samodzielnym i uzyskać do niego dostęp w miarę wolnego czasu w ciągu dnia, upewnij się, że projekt jest responsywny. Zazwyczaj kursy online są oferowane za pośrednictwem systemu LMS i wszystkie dobre mają tę funkcję, ale sprawdź to dla pewności.

P3: Czy nauczę się tyle samo, co na kursie stacjonarnym?

Naukowcy doszli do wniosku, że nie ma znaczących różnic w efektach uczenia się, jeśli chodzi o kursy online w porównaniu z klasycznymi. Jednak jakość nauki jest w dużym stopniu uzależniona od zaangażowania studenta i jakości treści. Warto więc dokładnie przesiać oferty, zanim zdecydujesz, która z nich zasługuje na Twoje ciężko zarobione pieniądze. Spróbuj dowiedzieć się, jakie programy nauczania obejmuje kurs i jak dobrze to robi, jakie ma zasoby, kim są autorzy i ogólnie zobacz, jak dobrze pasuje do Twoich wymagań.

Q4: Czy kursy online nie są dla ludzi zbyt starych, aby iść na studia?

Odpowiedź brzmi NIE, dużymi literami. Kursy online są dla ludzi, którzy chcą się uczyć, ale z tego czy innego powodu nie mogą być obecni w klasie murowanej: pracujący studenci, osoby z problemami medycznymi, alpiniści, lub ludzie, którzy po prostu chcą podjąć nowe hobby oprócz regularnych kursów przedmedycznych. Młodzi ludzie zazwyczaj wybierają klasyczny sposób nauki, ponieważ, po pierwsze, mają więcej czasu, a także dlatego, że w młodym wieku, samomotywacja i bardzo zorganizowane życie nie są ich największymi atutami. Uważam, że dorośli są w tym lepsi. Ale to nie znaczy, że kurs online narzuca limit wieku. Po prostu zaangażuj się w to i pozostań zmotywowany. To wszystko, czego potrzeba.

P5: Czy zamiast tego mogę po prostu wziąć udział w darmowych zajęciach? Jest ich mnóstwo.

To prawda i właśnie to powinieneś zrobić, jeśli znajdziesz darmowy kurs online, który oferuje to, czego potrzebujesz. Aby stać się lepszym w hobby, takim jak robienie na drutach czy rysowanie węglem, nie trzeba mieć dyplomu - według mojej najlepszej wiedzy, tak jest. Tylko pamiętaj, że darmowe kursy z prestiżowych uczelni nie zawsze są tak jakościowe jak płatny kurs z mniej prestiżowej szkoły. Więc wróć do Q3 i postępuj zgodnie z tymi instrukcjami.

Q6: Ciągle słyszę, że kursy online są łatwiejsze... Ile w tym prawdy?

To jest tak samo prawdziwe jak lody, które nie topią się pod wpływem słońca. Online oznacza tylko, że nie musisz być fizycznie obecny w klasie. Ale musisz uczyć się tak samo ciężko jak w normalnej klasie, jeśli chcesz uzyskać dobre wyniki. Otrzymujesz zadania, quizy, raporty, projekty i terminy, tak jak każdy inny normalny student.

P7: Co się stanie, jeśli utknę w martwym punkcie? Czy muszę płacić dodatkowo za pomoc?

Kiedy zapisujesz się na kurs online, nawet ten w trybie samodzielnym, nigdy nie jesteś sam. To nie jest jak czytanie książki; zawsze możesz zadać nauczycielowi pytanie, gdy masz problem ze zrozumieniem czegoś. Zaleca się, abyś dołączył do forów i dyskusji oraz grup poświęconych kursowi, na który uczęszczasz. Nowoczesne systemy zarządzania nauczaniem posiadają bogaty zestaw narzędzi do współpracy i funkcji podobnych do mediów społecznościowych, które ułatwiają interakcję z innymi studentami online. A w kwestiach technicznych można zwrócić się do zespołu wsparcia technicznego platformy obsługującej kurs. Wszystko to jest zazwyczaj wliczone w cenę kursu, ale pamiętaj, aby sprawdzić przed zapłaceniem.

Oprócz środków finansowych na opłacenie kursów online, wszystko czego potrzebujesz to pasja do nauki i dobre wyszukiwanie online, które doprowadzi Cię do odpowiedniego kursu. Od tego momentu jesteś panem swojej własnej edukacji.