Gdzie mogę sprzedać złoto inwestycyjne?
Inwestowanie w złoto staje się coraz bardziej popularne ze względu na ciągły wzrost inflacji. Pokażemy Ci, jak i komu można sprzedać posiadane złoto w formie fizycznej.
Na naszym blogu wielokrotnie pisano o tym, dlaczego warto kupić złote sztabki lub monety. Ważne jest, aby myśleć o końcowym efekcie każdej inwestycji. Jednym z najbardziej płynnych aktywów jest złoto. Może być używane jako środek płatniczy niemal w każdym miejscu na świecie, a w szczególności akredytowanym przez LBMA. Ponadto, niezależnie od warunków ekonomicznych, na rynku zawsze istnieje popyt na złoto, więc jego dalsza odsprzedaż nie powinna stanowić problemu. Jak to wygląda w rzeczywistości? Do kogo należy się udać, jeśli chce się sprzedać fizyczne złoto na korzystnych warunkach?
Gdzie można kupić złoto inwestycyjne?
Zakupem złotych sztabek czy monet zajmowały się wybrane oddziały Narodowego Banku Polskiego. Było to duże ułatwienie dla osób, które chciały sprzedać złoto. Nie mieli oni ciężaru decydowania, komu je sprzedać i na jakich warunkach. Zamknięcie transakcji w oddziałach NBP było też bardzo bezpieczne. Dziś Narodowy Bank Polski nie kupuje złota z rynków wtórnych.
Obecnie możemy wyróżnić dwa rodzaje nabywców: osoby fizyczne i firmy, które zajmują się sprzedażą lub handlem złotem: dealerzy i jubilerzy, kantory oraz niektóre sklepy numizmatyczne.
Jaki jest najbardziej opłacalny obszar do sprzedaży złota?
Licencjonowani producenci i dealerzy, którzy oferują usługę kupna, to najlepsze miejsca do sprzedaży złota. Kursy LBMA określają cenę sprzedaży. Na stronach internetowych tych firm możesz znaleźć szczegółowe cenniki, aby zorientować się, co możesz otrzymać za konkretną złotą monetę lub sztabkę. Niektóre firmy pozwalają na przesłanie zdjęć, aby uzyskać wycenę. Jest to wygodne rozwiązanie. Przejrzysta i dokładna dokumentacja transakcji jest główną zaletą przy sprzedaży fizycznego złota w tych miejscach.
Jubilerzy, lombardy i kantory również skupują złoto. Nie są to jednak miejsca, gdzie można sprzedać fizyczne złoto ze względu na wysokie marże.
Kolejną grupą kupujących są osoby prywatne. Jest to transakcja bezpośrednia i nie musimy przechodzić przez żadne instytucje. Wydaje się, że to najbardziej atrakcyjny sposób sprzedaży złota. Znalezienie kupca na złoto może być trudne. Taka transakcja jest ryzykowna, ponieważ kupujący nie ma gwarancji, że złoto do niego dotrze. Trudno jest określić cenę w przypadku serwisów ogłoszeniowych czy aukcyjnych. Cena często się zmienia. Konieczne byłoby, aby była ona zmieniana na bieżąco. Jest to czasochłonne i łatwo można o tym zapomnieć.
Kiedy jest najlepszy czas na sprzedaż złota inwestycyjnego?
Dwa powody są najczęstszym powodem, dla którego inwestorzy sprzedają zgromadzone złoto:
- Sytuacja osobista - Pilna potrzeba gotówki, chęć lub pragnienie zainwestowania w inne aktywa lub przekonanie o możliwości osiągnięcia zadowalających zysków i chęć odejścia.
- Sytuacja rynkowa - Inwestor przewiduje, że wyjście z inwestycji w określonym czasie będzie bezpieczne, a trzymanie złota może spowodować utratę kapitału.
Chociaż pierwszy powód może być trudny do omówienia, szybka ocena rynku może pomóc początkującym inwestorom uniknąć wyjścia napędzanego strachem. Na rynku regularnie pojawiają się niskie ceny złota i prognozy niższych notowań. Należy pamiętać, że inwestycja w złoto powinna być długoterminowa. Na przestrzeni lat ceny złota pozostawały stabilne nawet podczas dużych zawirowań. Lepiej jest sprzedać złoto na szczycie, niż w momencie spadku. Ważne jest, aby śledzić rynek i czytać wiadomości. Pomocni mogą być również eksperci. Nie polegaj na mediach głównego nurtu, aby uzyskać informacje o rynku. Będą one informować Cię pod koniec rynku - kiedy cena była historycznie wysoka lub niska - i jest już za późno, abyś mógł podejmować emocjonalne decyzje. Dowiedz się więcej na https://mennica-krakowska.pl/gdzie-sprzedac-zloto-inwestycyjne.
Czy istnieje podatek od sprzedaży złota?
Od zakupu minęło sześć miesięcy, licząc od końca każdego miesiąca. Transakcja sprzedaży jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych PIT. Jeśli sprzedaż nastąpi przed upływem sześciu miesięcy od zakupu, uzyskany dochód podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych.