Podejście CPR do obywatelstwa cyfrowego

Od najmłodszych lat uczymy się, jak postępować w kontaktach z innymi, jak zachowywać się odpowiednio w określonych sytuacjach społecznych i jak szanować każdego człowieka. Innymi słowy, wszystkie dzieci uczone są, jak być dobrym obywatelem: swojej społeczności, swojego kraju, świata.

    Nie mów z pełnymi ustami! Nie wyrzucaj śmieci na ulicę! Nie gap się na ludzi! Nie podsłuchiwać! Nie bierz rzeczy, które nie są twoje!

Jestem pewna, że wszystkie dzieci w Twojej klasie znają już te normy społeczne, ponieważ są to pierwsze lekcje na temat tego, jak być szanowanym i odpowiedzialnym członkiem społeczności.

Od podstawowego zachowania w klasie w przedszkolu, do nauki o prawie i konsekwencjach jego łamania - liczba pisanych i niepisanych zasad rośnie w miarę dorastania. Wszyscy musimy przestrzegać zasad, jeśli chcemy żyć spokojnie i beztrosko w naszych społecznościach.

Społeczność cyfrowa

Wraz z szybkim i ciągle rozwijającym się Internetem, musimy wziąć pod uwagę nową społeczność: społeczność cyfrową lub wirtualną. To cyberprzestrzeń, która z każdą sekundą staje się coraz większa i większa. Nie jest ograniczona ani czasem, ani odległością. Jest większa niż twoja szkoła, twoja okolica, czy twój stan; jest to społeczność ogólnoświatowa.

Największą zaletą jest to, że możemy komunikować się i dzielić pomysłami, myślami i informacjami z całym światem, a nawet tworzyć własne społeczności oparte na zainteresowaniach, pasjach, wykształceniu itd. Ekran komputera/telefonu jest portalem do zupełnie nowego świata niekończących się źródeł wiedzy, informacji i ludzi.

Czyż nie jest to najwspanialsza rzecz w historii? Jeśli wychowałeś się w małym mieście, tak jak ja, zaufaj mi, Internet otwiera bramę do Krainy Czarów.

Ale czy naprawdę możemy tu robić co chcemy? Rozmawiać z kimkolwiek chcemy? Dzielić się czymkolwiek? Zachowywać się tak, jakby nikt nie patrzył? Cyfrowy świat składa się z cyfrowego życia prawdziwych ludzi. Oznacza to, że obcy, dręczyciele i ogólnie źli ludzie również mają swoje miejsce w tej nieograniczonej społeczności.

Cyfrowa społeczność jest na tyle bezpieczna, na ile każdy z nas ją stworzy. Zasady bycia dobrym obywatelem odnoszą się również do cyberprzestrzeni. Każdy, bez względu na wiek, powinien zostać o nich poinformowany. Im wcześniej, tym lepiej.

Jeśli Twoi uczniowie korzystają z systemu LMS online do zajęć szkolnych, lub jeśli przynajmniej prosisz ich o korzystanie z Internetu w celu znalezienia materiałów do pisania pracy, muszą wiedzieć, jak być dobrym cyfrowym obywatelem.

Muszą nauczyć się przynajmniej podstaw:

Podejście CPR do obywatelstwa cyfrowego

Przed zalogowaniem się, niezależnie od tego, czy są w szkole, czy nie, uczniowie powinni zrobić próbę CPR! Nie, nie mówię tu o technice ratowania życia - to jest na inne sytuacje. Chodzi o podejście "komunikuj - chroń - szanuj".

Wydrukuj go, naucz się go na pamięć, podziel się nim ze swoimi uczniami i zachęć ich do podzielenia się nim z każdym, kto korzysta z Internetu:

KOMUNIKUJ SIĘ odpowiedzialnie i życzliwie z innymi. Pomyśl zanim napiszesz, popraw zanim naciśniesz przycisk wysyłania, i zawsze pamiętaj, że za drugim ekranem jest drugi człowiek. Słowa mogą być ostrzejsze niż nóż, a słowa pisane trudniej zapomnieć.

Chroń prywatne informacje swoje i innych. Bądź selektywny i ostrożny w udostępnianiu prywatnych danych, zdjęć lub jakichkolwiek informacji osobistych. Kiedy jedziesz autobusem, nie dzielisz się swoim numerem telefonu z każdym, kto tam jedzie. Zachowaj tę samą ostrożność podczas przeglądania Internetu. Zasadą jest, że jeśli nie chcesz, aby twoja matka to zobaczyła, po prostu się tym nie dziel.

Szanuj pomysły i opinie innych. Każdy z nas ma inne pochodzenie, wywodzi się z innej kultury i ma inne zainteresowania. Nigdy nie będziemy myśleć tak samo w 100% i nie musimy. Każdy ma prawo do swojej opinii. Nie musisz zawsze zgadzać się ze sobą, ale pamiętaj o netykiecie, zanim wyrazisz swoją różnicę zdań.

Podejście CPR do obywatelstwa cyfrowego jest typu "MUSISZ PRZECZYTAĆ, MUSISZ SIĘ NAUCZYĆ, MUSISZ STOSOWAĆ". Kiedy dzieci powinny zacząć się tego uczyć? Jak tylko zostaną wprowadzone do urządzenia z połączeniem internetowym.

Jeśli chodzi o każdego z nas, którzy nie sądzili, że powinniśmy się uczyć o obywatelstwie cyfrowym, musimy się tego nauczyć TERAZ, przed otwarciem kolejnej przeglądarki lub aplikacji społecznościowej.