4 Wspaniałe przykłady technologii informatycznych, które ułatwiają komunikację rodzic-nauczyciel

Szkoły zawsze opowiadały się za zaangażowaniem rodziców w proces edukacyjny i relację nauczyciel-rodzic jako podstawę rozwoju akademickiego i równowagi emocjonalnej uczniów.

Z pomocą technologii, szkoły są w stanie utrzymać kanały komunikacji otwarte i było to bardziej widoczne podczas nauczania online. Nauczyciele i rodzice połączyli siły, aby zapewnić, że nauka odbywa się w normalnych parametrach w nadzwyczajnych warunkach.


Czytaj więcej: Najlepsze praktyki wspierania rodziców w nauce zdalnej


Podczas gdy połączenie rodzic-szkoła zawsze było ważne, w czasie pandemii rodzice stali się osobami ułatwiającymi naukę, co sprawiło, że komunikacja stała się bardziej rygorystyczna.

Trzymaj się podstaw

Dzielenie się wiadomościami, informacjami i plikami z rodzicami stało się powszechne w szkołach, dzięki czemu wszyscy są zawsze na bieżąco.

Szkoły dostrzegły korzyści płynące z pielęgnowania partnerstwa z rodzinami uczniów i nieustannie poszukują rozwiązań technicznych, które mogłyby wesprzeć ich działania, takich jak

Narzędzia do wideokonferencji

Dzięki takim narzędziom, jak Zoom, Skype czy Google Meet, nauczyciele mogą organizować wirtualne spotkania naśladujące spotkania twarzą w twarz. W ten sposób komunikacja jest prosta, a rodzice czują, że są integralną częścią społeczności. Szkoły mogą organizować takie spotkania online w dowolnym czasie, a nauczyciele i rodziny mogą w nich uczestniczyć z zacisza własnego domu lub dowolnego miejsca na świecie.

Jeśli rodzice pracują za granicą lub ich dom rodzinny znajduje się w innym kraju, możliwość prowadzenia wideokonferencji zwiększa ich zaangażowanie w życie społeczności szkolnej, pozwalając im być aktywnymi, nawet jeśli nie mogą osobiście uczestniczyć w zajęciach szkolnych.

Aplikacje do wysyłania wiadomości tekstowych lub e-maili

Facebook Messenger, Whatsapp, Twitter czy poczta elektroniczna to jedne z najpopularniejszych komunikatorów tekstowych, które przydały się w czasie pandemii. Dla niektórych szkół, Messenger i Whatsapp były jedynym sposobem na utrzymanie łączności z rodzicami i uczniami.

E-maile są nadal wykorzystywane do informowania pracowników i rodziców. Są one łatwe w użyciu i mogą być zautomatyzowane. Jednak obecnie rodzice są bardziej zainteresowani mediami społecznościowymi, więc rozwiązania wymienione powyżej pomogą nauczycielom łatwiej dotrzeć do rodziców.


Czytaj więcej: Utrzymywanie rodziców w pętli z edtech


4 Wspaniałe przykłady technologii informatycznych, które ułatwiają komunikację między rodzicami a nauczycielami

W dzisiejszych czasach szkoły starają się znaleźć bezpieczne kanały komunikacyjne, które pozwolą im dzielić się informacjami z rodzinami, pomogą im śledzić najnowsze wiadomości i postępy ich dzieci oraz budować społeczność.

Internet jest pełen rozwiązań, które oferują różne możliwości komunikacji, ale jest kilka takich, które zapewniają kompleksowe i wszechstronne doświadczenie, które zwiększa łączność między szkołą a domem i sprzyja przejrzystości. Sprawdźmy niektóre z najlepszych aplikacji ułatwiających komunikację rodzic-nauczyciel:

 1. Remind

  Remind to kompleksowa aplikacja do komunikacji w szkole, która pozwala nauczycielom i pracownikom dotrzeć do rodziców poprzez funkcje przesyłania wiadomości, harmonogramy wydarzeń i udostępnianie treści. Rodzice, którzy są zaznajomieni z sieciami społecznościowymi, nie będą mieli problemu z korzystaniem z tej platformy. Ta aplikacja ułatwia ich zaangażowanie, sprawia, że wszyscy są na bieżąco i obsługuje udostępnianie plików. Nauczyciele i rodzice mogą komunikować się w czasie rzeczywistym z zachowaniem zasad prywatności. Ponadto, platforma pozwala każdemu na tłumaczenie treści na ponad 90 języków, co czyni ją jedną z najbardziej uniwersalnych i inkluzywnych aplikacji na rynku.

 2. Edublogs

  Edublogs to platforma do blogowania, która może działać jako strona szkoły, wydziału lub klasy, gdzie nauczyciele mogą umieszczać informacje o zajęciach i prezentować prace uczniów. W ten sposób rodzice wiedzą, co dzieje się w szkole i czego uczą się uczniowie. Jest to łatwa w aktualizacji, wolna od reklam strona, z narzędziami ochrony prywatności i opcjami moderacji. Nauczyciele aktualizują treści na blogu, a rodzice otrzymują informacje związane ze szkołą i mogą śledzić postępy uczniów w nauce. Co więcej, rodzice mogą otrzymywać regularne biuletyny, aby uniknąć przegapienia, ale mogą również przyczynić się do rozwoju bloga, wnosząc istotne informacje w postach gościnnych.

 3. Seesaw

  Seesaw zapewnia rodzicom stały dostęp do cyfrowych portfolio uczniów, w których dokumentują oni swoją naukę. Rodzice i nauczyciele otrzymują natychmiastowe powiadomienia, gdy uczniowie dodają wpisy do swoich dzienników. Rodzice mają możliwość pozostawienia komentarza tekstowego lub głosowego, wysyłania prywatnych wiadomości do nauczycieli oraz otrzymywania ogłoszeń lub przypomnień o nadchodzących wydarzeniach. Uczniowie i ich rodziny mogą również uzyskać dostęp do przykładów wysokiej jakości nauczania i lepiej zrozumieć proces uczenia się. Szkoły mogą również udostępniać duże pliki, co nie byłoby możliwe za pośrednictwem poczty elektronicznej. Aplikacja ta oferuje również miejsce do komunikacji, gdzie język nie stanowi bariery, ponieważ treści mogą być tłumaczone na ponad 50 języków.

 4. Bloomz

  Bloomz jest darmową aplikacją do komunikacji nauczyciel-rodzic, koordynacji i zarządzania klasą. Platforma ta jest przydatna w tworzeniu wspierającej się społeczności, gdzie każdy jest skoordynowany. Szkoła może tworzyć wspólne harmonogramy lub indywidualne, wysyłać wiadomości do rodziców za pomocą wiadomości tekstowych bez potrzeby połączenia z Internetem, a mimo to być informowanym i włączonym w proces edukacyjny. Poprzez komunikację, szkoły i rodzice budują wspierające środowisko uczenia się oparte na pozytywnym wzmocnieniu z funkcjami Zachowanie i Raporty. Nauczyciele mogą publikować aktualizacje, udostępniać zdjęcia lub planować konferencje z rodzicami. Jest to również platforma integracyjna, która zapewnia rodzicom możliwość otrzymywania informacji w ich ojczystym języku dzięki obsłudze około 80 języków.


Czytaj więcej: Jak zaangażować rodziców w działania szkolne za pomocą LMS


Podsumowując

Rodzice są częścią społeczności szkolnej i powinni być zaangażowani w proces uczenia się, aby ich dzieci mogły korzystać z całej dostępnej wiedzy, zasobów i informacji. W tym celu szkoły mogą wykorzystywać różne narzędzia cyfrowe, aby informować i angażować rodziny. Oprócz wszechobecnych narzędzi, takich jak e-mail, Messenger, Whatsapp, Zoom czy Skype, nauczyciele i szkoły mogą prowadzić owocną współpracę z rodzicami i rodzinami poprzez specjalne aplikacje, które zawierają różne funkcje komunikacyjne.

Bądź na bieżąco! Będziemy Cię na bieżąco informować o najcenniejszych wskazówkach i zasobach EdTech. Subskrybuj i nigdy nie przegap! Diana

ZDiana jest nauczycielką od ponad 10 lat. Pisze o znalezieniu idealnej równowagi pomiędzy starymi strategiami nauczania a ciągle zmieniającymi się narzędziami.

 • Kliknij, aby udostępnić na Twitterze (Otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby udostępnić na Facebooku (Otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby udostępnić na LinkedIn (Otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby udostępnić na Pinterest (Otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby udostępnić na Pocket (Otwiera się w nowym oknie)
 • Więcej
 • Kliknij, aby udostępnić na Tumblr (Otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby udostępnić na Reddit (Otwiera się w nowym oknie)

Powiązane posty