Co sprawdza się w śledzeniu postępów uczniów w nauce online?

Śledzenie postępów uczniów jest podstawową funkcją nauczania. Z narzędziami do nauki online ta funkcja staje się nie tylko łatwiejsza, ale i bardziej efektywna.

Podczas gdy oceny pozostają ważnym wskaźnikiem tego jak dobrze twoi studenci rozumieją materiał, istnieje wiele innych narzędzi i technik, które dadzą ci jeszcze większy wgląd w ich postępy.

Śledzenie postępów studentów działa na wielu wektorach: ich oceny, ich obecność i uczestnictwo. W przypadku korzystania z narzędzi do nauki online istnieje kilka sposobów na śledzenie postępów studentów.

Narzędzia śledzące LMS

Najszybszym i najprostszym sposobem na skonfigurowanie systemu śledzenia postępów studentów online jest użycie profesjonalnego systemu LMS (Learning Management System). Systemy te są zaprojektowane jako zamknięte systemy end-to-end, gdzie nauczyciel otrzymuje przyjazny interfejs i pulpit, gdzie może tworzyć lekcje swobodnie, używając wielu mediów, dawać zadania i oceniać je - wszystko z tej samej przestrzeni online.

Śledzenie postępów jest równie proste.

Narzędzia śledzenia obejmują strony analityczne, takie jak NEO Gradebook, gdzie można uzyskać podgląd wszystkich ocen wszystkich uczniów. Oprócz tego, możesz mieć ogólny widok na brakujące zadania, zadania zaległe oraz ogólny wynik. Zazwyczaj można zmienić parametry, aby ograniczyć to, co się widzi. Więc jeśli potrzebujesz śledzić kompetencje w całej klasie, lub chcesz uzyskać migawkę ukończonych zadań, to wszystko jest zazwyczaj możliwe po kliknięciu jednego przycisku.

Inne narzędzia analityczne mogą również zawierać dodatkowe informacje, takie jak ile prób potrzebował student, aby uzyskać ocenę oraz jak długo spędził na module nauczania (ile razy oglądał stronę i jak długo).

Analityka internetowa

Jeśli część zajęć odbywa się online poprzez stronę internetową klasy, śledzenie może być również stosunkowo proste. Wymagając od studentów zalogowania się na stronie, można natychmiast uzyskać informacje (po uzyskaniu dostępu do logów strony) kto, kiedy i jak często się logował.

Ten rodzaj środowiska nauczania online jest również w stanie zablokować pewne części materiału do czasu, aż studenci ukończą quiz lub inne zadanie. To naturalnie będzie również wskazywało na postępy studentów.

Innym, bardziej wyrafinowanym sposobem śledzenia postępów w tych środowiskach jest wykorzystanie analizy kliknięć i hotspotów. W ten sposób można zobaczyć, strona po stronie, na co klikają studenci, jak również gdzie przesuwają myszkę, co na danej stronie przyciąga największą uwagę.

Samoocena

Ciekawym modułem, który można wbudować w pracę kursu jest możliwość oceny własnych postępów przez studentów. Rozważ wbudowanie prostego quizu lub pytań w stylu narracyjnym po każdym ukończonym module, aby zobaczyć, co studenci myślą o swoich postępach.

Jest to również wspaniały sposób na uzyskanie informacji zwrotnej na temat projektu kursu, a także istotna część ogólnego podejścia do projektowania instruktażowego.

Inne narzędzia

Jeśli nie zdecydowałeś się jeszcze na pełne instrukcje online, ale chcesz zaangażować swoich studentów za pomocą innego kanału (przez telefon komórkowy lub w domu), lub chcesz uzyskać dostęp do korzyści płynących z analizy big-data, aby pomóc w ocenianiu i śledzeniu postępów, istnieje wiele niezależnych narzędzi online, które mogą okazać się przydatne. Należą do nich:

    Google lub Microsoft Forms: Poręczne miejsce, w którym możesz zaprojektować prawie każdy kwestionariusz, wymagać logowania oraz mierzyć i śledzić postępy w nieskończonej ilości tematów. Jest to również przydatny sposób na częściową automatyzację śledzenia postępów. Socrative: Jeśli Twoja szkoła nie korzysta jeszcze z pełnego rozwiązania LMS, ta aplikacja może pomóc w ocenie końcowej kursu. Platforma sprawia, że ocenianie i testowanie jest zabawne w wielu formatach. Kahoot: To łatwe w użyciu narzędzie do oceny oparte na grach jest idealne do zadań oceny w gimnazjum. Twórz łamigłówki, quizy i gry, w które można grać w grupie lub indywidualnie. Dzięki indywidualnym logowaniom uczniów można łatwo śledzić postępy w różnych dziedzinach.

Wnioski

Oczywiste jest, że technologia może pomóc nauczycielom uwolnić się od nudy oceniania. Automatyzacja, analityka i interaktywne zaangażowanie są dostępne w wielu narzędziach oceny online, a wraz z nimi pojawia się możliwość uzyskania głębszego, bardziej znaczącego wglądu w postępy uczniów w nauce.