Najlepsze technologie do zdalnego nauczania sztuki

Znany poeta i pisarz Dana Gioia powiedział kiedyś: "Celem edukacji artystycznej nie jest produkowanie większej liczby artystów, choć jest to produkt uboczny. Prawdziwym celem edukacji artystycznej jest stworzenie pełnowartościowych istot ludzkich, zdolnych do prowadzenia udanego i produktywnego życia w wolnym społeczeństwie."

Aby zwiększyć swój zasięg, coraz więcej pedagogów sięga po technologię, która ma im pomóc w nawiązaniu kontaktu z uczniami.

Chociaż korepetycje online z przedmiotów akademickich są popularne od dłuższego czasu, dziedziny kreatywne, takie jak sztuka, również cieszą się rosnącą obecnością w sieci. Przeniesienie nauczania sztuki do całkowicie wirtualnego środowiska jest jednak dużym krokiem, ponieważ zazwyczaj wymaga ono bardziej praktycznego podejścia niż nauczanie akademickie.

Na szczęście istnieje szereg aplikacji, platform online i narzędzi, które można wykorzystać, aby przejście do nauczania online było znacznie łatwiejsze zarówno dla nauczyciela, jak i uczniów.

Czytaj więcej: 4 Wskazówki, jak sprawić, by przejście do zdalnego nauczania było płynne

Nauczanie praktycznych zajęć w wirtualnym środowisku

Kiedy przenosisz zajęcia artystyczne do Internetu, ważne jest, aby przeanalizować swoje przekonania i metody nauczania oraz znaleźć sposób na wykorzystanie technologii, aby skutecznie dotrzeć do uczniów.

Nauczanie sztuki online będzie niewątpliwie trudniejsze dla niektórych instruktorów niż dla innych. Jeśli masz skłonność do fizycznego pomagania uczniom poprzez wprowadzanie poprawek lub sugestii dotyczących ich sztuki, będzie to bardziej testowe niż gdybyś miał całkowicie wyłączone podejście.

Podczas nauczania online, większość twoich zajęć będzie w formie wideo - niezależnie od tego, czy demonstrujesz nową technikę, czy udzielasz informacji zwrotnej. Podczas gdy myśl o tworzeniu tutoriali online i strumieni wideo na żywo może być nieco zniechęcająca, posiadanie odpowiednich narzędzi do swojej dyspozycji sprawi, że będzie to proste, a nawet przyjemne przedsięwzięcie.

Zacznij od teorii

Podczas gdy nagrania wideo i transmisje na żywo są idealne do demonstrowania nowych technik, technologie te mogą być również wykorzystywane do nauczania różnych teoretycznych aspektów sztuki, w tym jej historii i metodologii.

Niezależnie od nauczanego medium sztuki, zawsze istnieje wiele interesujących faktów, które można przekazać uczniom. Na przykład sztuka tatuażu ma długą i barwną historię, która sięga około 3100 r. p.n.e.

Istnieje również wiele intrygujących starożytnych i tradycyjnych praktyk, które mogłyby być bardzo interesujące dla studentów, a które można przekazać w prostym pliku PDF lub prezentacji slajdów. Informacje dotyczące różnych materiałów, które będą używane w klasie, jak również spojrzenie na niektórych z największych artystów w historii, mogą być udostępniane w podobny sposób.

Można również zebrać różne dodatkowe zasoby z całej sieci i przesłać je uczniom w formie plików tekstowych, podcastów, filmów i fotouczestników.

Czytaj więcej: Podcasting w klasie: Cyfrowe narzędzie, którego powinieneś używać

Stwórz szereg krótkich samouczków wideo

Niezależnie od tego, czy uczysz szkicowania, rzeźbienia, czy malowania, możesz nagrać siebie samego, dostarczając zaawansowane samouczki, które mogą być udostępnione poprzez adres URL lub załączniki do wiadomości e-mail, lub dostępne z platformy takiej jak system zarządzania nauczaniem lub poprzez różne inne narzędzia cyfrowe, z którymi Twoi uczniowie mogą być zaznajomieni.

Czytaj więcej: 5 narzędzi Edtech do wypróbowania w tym roku

Jeśli masz do dyspozycji dedykowane studio i sprzęt do nagrywania, tworzenie wysokiej jakości tutoriali będzie łatwym wyczynem. Na szczęście, dzięki temu, że większość współczesnych smartfonów jest wyposażona w bardzo dobre kamery, tworzenie odpowiednich samouczków wideo za pomocą telefonu lub kamery internetowej jest realną opcją dla nauczycieli online.

Istnieją świetne aplikacje, które można wykorzystać

Istnieje szeroka gama niedrogich i łatwych w użyciu narzędzi, które można wykorzystać do zdalnego nauczania sztuki. Istnieją aplikacje, które nagrywają i udostępniają filmy, aplikacje, które filtrują zdjęcia, aplikacje, które tworzą animacje i aplikacje, które pozwalają zamienić Twoje studio w wirtualną klasę.

Podczas gdy aplikacja Seesaw pozwala na tworzenie samouczków, którymi można dzielić się z uczniami, Screencastify ułatwia nagrywanie, edytowanie i udostępnianie filmów uczniom, zarówno z telefonu, jak i z komputera.

Korzystając z aplikacji do wideokonferencji, takich jak Skype, Zoom czy AdobeConnect, możesz prowadzić wirtualne zajęcia plastyczne w zaciszu własnego domu. Twoi uczniowie mogą oglądać zajęcia za pomocą smartfona lub komputera i swobodnie angażować się w pracę w grupie, tak jak w klasie.

Aby zapewnić uczniom taką samą jakość informacji zwrotnej, jak w tradycyjnym środowisku, można prowadzić krótkie rozmowy wideo jeden na jeden w celu oceny postępów, udzielenia informacji zwrotnej i zachęty.

Utrzymuj tempo

Nauczyciele sztuki online są zachęcani do utrzymywania tempa poprzez oferowanie wirtualnych zajęć z taką samą częstotliwością jak normalne zajęcia. Jeśli oferujesz zajęcia raz w tygodniu, stosuj ten model również online, chyba że czujesz, że zarówno Ty, jak i Twoi uczniowie mogą skorzystać z dodatkowych zajęć.

Zaleca się również, aby nie odbiegać zbytnio od oryginalnych planów lekcji. Nie czuj się zobowiązany do bycia dostępnym dla swoich studentów o każdej porze dnia, ale raczej zarezerwuj kilka godzin na nagrywanie swoich lekcji i interakcję z uczniami.

Czytaj więcej: Szkolenie PD dla nauczycieli: Czy samoopieka powinna być jego częścią?

Podsumowując

Prowadzenie zajęć artystycznych online to bez wątpienia bardzo duży krok. Jednak przy odpowiednim planowaniu i dysponowaniu właściwymi narzędziami, może okazać się bardzo pouczającym i korzystnym przedsięwzięciem.