Narzędzia do tworzenia profesjonalnie wyglądających cyfrowych portfolio

Technologia jest doskonałym sposobem na to, by uczniowie wszystkich pokoleń bardziej angażowali się w zajęcia lekcyjne i byli bardziej zmotywowani, gdy uczęszczają na lekcje lub odrabiają prace domowe. Niektórzy uważają technologię za zagrożenie, ponieważ jej szerokie zastosowanie znacznie skraca czas koncentracji uwagi i sprawia, że uczniowie są mniej zainteresowani edukacją w ogóle.

Przyznaję, jest w tym trochę prawdy. Nicholas Carr trafnie wyjaśnił prawie dziesięć lat temu, jak internet zmienia nasze mózgi. Jest to jednak tylko jedna strona medalu. Technologia i Internet, jeśli są mądrze wykorzystywane, mogą pomóc uczniom być bardziej kreatywnymi, a nawet bardziej skoncentrowanymi.

Wiele osób ma tendencję do myślenia, że Internet jest bezużyteczny lub nawet szkodliwy, ale to tylko wtedy, gdy traktujemy go tylko jako źródło rozrywki. Wszyscy wiemy, że tak już nie jest. Od pewnego czasu Internet stał się również ważnym źródłem informacji dla studentów i nauczycieli na całym świecie.

Wystarczy podać kilka przykładów, Khan Academy, Crash Course, czy popularne serwisy MOOC, takie jak Coursera i edX, rozpoczęły rewolucję w edukacji, udostępniając własne treści lub treści swoich partnerów (zwłaszcza wyższych uczelni na Coursera i edX) dla każdego.

Czytaj więcej: 6 rzeczy, których możesz nie wiedzieć o MOOCs

Narzędzia do tworzenia profesjonalnie wyglądających cyfrowych portfolio

Studenci mają możliwość tworzenia własnych treści i umieszczania ich online, korzystając z szerokiej gamy narzędzi do projektowania graficznego, obróbki audio i wideo oraz udostępniania plików.

Zobaczmy kilka łatwych w użyciu narzędzi, które pomogą studentom (i nauczycielom) stworzyć profesjonalnie wyglądające cyfrowe portfolio:

Projektowanie graficzne

Mówi się, że obraz jest wart tysiąca słów. Podczas gdy obrazy nie powinny zastępować złożoności ludzkiego języka, nie trzeba mówić, że pomoce wizualne sprawią, że portfolio będzie bardziej wciągające i bardziej profesjonalne. Użyte jako pomoc, starannie dobrane zdjęcie lub świetna infografika pomogą czytelnikom łatwiej przyswoić informacje.

Canva lub Snappa to świetne strony dla początkujących i zaawansowanych grafików w Twojej klasie. Darmowe opcje mają niesamowite szablony, które można wykorzystać w portfelach i prezentacjach.

Czytaj więcej: 8 Wizualnych technik organizowania lekcji i pomysłów w klasie

Darmowe zdjęcia stockowe

W każdej klasie może być wielu utalentowanych fotografów. Dzięki przeciętnemu smartfonowi uczniowie mogą ćwiczyć robienie zdjęć z doskonałymi wynikami. Istnieje wiele aplikacji do edycji zdjęć na Androida i iOS, więc nie powinni mieć problemów z tworzeniem swoich zdjęć do portfolio.

Jednak zrobienie świetnego zdjęcia może wymagać czasu i, w niektórych przypadkach, znacznych zasobów. Jeśli mieszkasz w Minnesocie i chcesz stworzyć portfolio o tubylczych plemionach żyjących w amazońskiej puszczy, jest duża szansa, że nie będziesz miał środków, aby tam pojechać i zrobić własne zdjęcie. I tu właśnie z pomocą przychodzą serwisy takie jak Pexels czy Unsplash, z milionami zdjęć bez licencji, dostępnych dla każdego.

Czytaj więcej: 8 darmowych źródeł zdjęć, które nauczyciele mogą wykorzystać do kursów online

Screencasty

Nagrywanie ekranu to dobry sposób, aby studenci zaczęli tworzyć wizualne explainery. Mówi się, że jeśli naprawdę chcesz się czegoś nauczyć, powinieneś nauczyć tego innych. Pozwól studentom tłumaczyć tematy nauczane na zajęciach swoim kolegom, a możesz mieć wielką niespodziankę.

Doświadczenie to może być również przydatne do celów dydaktycznych, ponieważ będziesz miał okazję zobaczyć, jak uczniowie odnoszą się do treści nauczanych w klasie i jak pracują ich umysły.

Dwie łatwe w użyciu aplikacje są obecnie dość popularne: Loom i Screencast-O-Matic. Obie mają darmowe wersje i są zaprojektowane w sposób przyjazny dla użytkownika, więc Twoi uczniowie mogą polubić pracę z nimi.

Czytaj więcej: Jak wybrać najlepsze narzędzie do screencastingu dla Twojej odwróconej klasy

Napisz książkę

Pisanie książek nie jest zarezerwowane tylko dla znanych naukowców; Twoi uczniowie mogą spróbować swoich sił w klasie. Strony takie jak Book Creator i Storybird oferują użytkownikom możliwość pisania własnych lub zbiorowych książek i mogą być z powodzeniem wykorzystywane zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli.

Tworzysz zadanie, wybierasz temat i... zaczynasz pisać i czytać. Możesz wybrać czcionkę, styl, obrazki. Możesz nawet wstawiać krótkie filmy i tworzyć książki multimodalne. Niebo jest nieograniczone!

Czytaj więcej: 7 wskazówek dotyczących cyfrowego portfolio dla wybitnych wyników w nauce

Końcowe przemyślenia

Cyfrowe portfolio pozwala uczniom być bardziej kreatywnym i używać wyobraźni. Będą musieli być kreatywni w swojej przyszłej karierze zawodowej, więc staraj się stymulować ich w klasie tak bardzo, jak to możliwe. Będziesz miał możliwość odkrycia pełnego potencjału wyjątkowych, wspaniałych osób uczęszczających na Twoje zajęcia. Upewnij się tylko, że mają oni odpowiednie narzędzia, aby uwolnić swoją kreatywność i pozwolić im zabłysnąć!