Potęga technologii edukacyjnych w krajach rozwijających się

Skupiamy się na systemie K-12 w Stanach Zjednoczonych na naszym blogu i pomyślałem, że byłoby zabawnie i interesująco zbadać, jak kraje rozwijające się stawiają czoła swoim specyficznym wyzwaniom edukacyjnym za pomocą modeli blended learning.

Nie tylko uważam, że jest to inspirujące, ale może również zaoferować pewien kontekst, co do tego, jakie gigantyczne luki w finansowaniu i zasobach mogą być wypełnione dobrze dobraną technologią.

Jak technologie ed-tech kształtują rozwijający się świat: kilka studiów przypadku

Jeśli chodzi o innowacje i gospodarki rozwijające się, istnieje wiele raportów i badań, które kończą się dużą ilością "powinnam" i "mogłabym". Ja natomiast starałem się skupić na rzeczywistych studiach przypadków, które pokazują sukces modeli e-learningowych w tych środowiskach.

Afryka

Jednym z wyzwań, z perspektywy Afryki, jest dostęp do Internetu, jak również stałe zasilanie. Badacze odkryli, że technologia mobilna jest szeroko rozpowszechniona i intensywnie wykorzystywana, choć większość telefonów komórkowych to wciąż nie-smartfony z podstawowymi funkcjami.

Niemniej jednak szerokie zastosowanie technologii mobilnych pozwala na to, co eksperci ds. rozwoju nazywają "przeskokiem", dzięki któremu rozwijająca się gospodarka może dosłownie odciąć się od pewnych kosztownych działań rozwojowych, takich jak rozbudowa infrastruktury telekomunikacyjnej.

Szkolenie wolontariuszy w zakresie zdrowia w społeczności lokalnej

Jednym z przykładów inicjatywy e-learningowej, która pokonała te wyzwania, jest partnerstwo pomiędzy Accenture i Amref Health Africa, które wspólnie opracowały strategię stworzenia innowacyjnego mobilnego rozwiązania edukacyjnego dla wolontariuszy środowiskowej służby zdrowia (CHV).

Platforma Health Enablement and Learning Platform (HELP) zapewnia szkolenia wolontariuszom CHV za pomocą ich podstawowych telefonów. Początkową fazą był 12-miesięczny pilotaż, w ramach którego przeszkolono 318 CHV. System HELP działa w oparciu o podstawowe funkcje tekstowe i dźwiękowe telefonu komórkowego CHV, dostarczając treści za pomocą systemu planowania i USSD. Pilotaż przyniósł pozytywne wyniki, a średni wskaźnik zdawalności wyniósł 86% dla wszystkich tematów.

Indie

Indie są znane jako kraj drugiego świata, gdzie ogromna część populacji żyje w skrajnym ubóstwie, jednak kraj ten posiada również pokaźną klasę średnią, a także swoją część miliarderów Dolarów.

Tak więc e-learning jest jednocześnie entuzjastycznie przyjmowany przez profesjonalistów chcących poprawić swoje kwalifikacje, a przemysł szkoleń online jest jednym z najszybciej rozwijających się na świecie; ale także stoi przed wyzwaniami w sektorze edukacji, który w wielu przypadkach jest oszałamiająco niedostosowany do wzmocnienia pozycji i edukacji ogromnej większości Hindusów.

Zaya Learning Labs

Zaya jest światłem w indyjskim krajobrazie blended learningu i jest zarejestrowana jako dostawca edukacji non-profit. Po zdobyciu wielu nagród za swoje inicjatywy technologiczne, pozycjonują się jako instytucja blended learningowa z możliwością korzystania z aplikacji po zajęciach szkolnych.

Stworzyli oni szereg aplikacji do nauczania języka angielskiego i matematyki, specyficznych dla indyjskiego kontekstu edukacyjnego, dostępnych w języku hindi i angielskim. Prowadzą również regularne szkolenia dla nauczycieli w całym regionie, zapewniając najlepsze praktyki blended learningu. Dodatkowo, stworzyli zgrabny router WiFi, zaprogramowany z ich treścią, który działa przez dziesięć godzin na własnej baterii - przesyłając treść do każdego urządzenia wyposażonego w WiFi. Jest to niesamowity sprzęt dla szkół bez Internetu i z przerywanym zasilaniem.

Brazylia

Brazylijski system edukacji regularnie przyciąga uwagę ze względu na swoje słabe wyniki, w 2013 roku rząd dokonał szokującego odkrycia, że prawie 18% populacji Brazylii jest funkcjonalnymi analfabetami, a jeszcze bardziej szokujące jest to, że 38% brazylijskich studentów jest również funkcjonalnymi analfabetami, liczby, które przyczyniły się do rankingu Brazylii na 34. miejscu w segmencie edukacji w OECD Better Life Index - nie jest to świetne miejsce dla 9. największej gospodarki świata.

Co gorsza, Brazylia dopiero wychodzi z zapaści gospodarczej, która doprowadziła do poważnych cięć w budżecie państwa: W lutym 2016 roku rząd brazylijski ogłosił ponad 6 miliardów dolarów cięć budżetowych, w tym redukcję budżetu na edukację o 400 milionów dolarów. Jest to dodatek do 3,5 miliarda dolarów cięć budżetowych na edukację dokonanych w 2015 roku.

Amazon w Amazonii

Kilka lat temu Amazon zawarł umowę z brazylijskim rządem na dystrybucję ponad 200 różnych podręczników za pomocą technologii Whispercast. W ramach umowy książki zostały dostarczone na ponad 600 000 tabletów dla nauczycieli w całym kraju, co daje ponad 40 milionów indywidualnych e-podręczników!

Descomplica

Założona w marcu 2011 roku, Descomplica jest wiodącym brazylijskim dostawcą technologii edukacyjnych, specjalizującym się w rynku szkół średnich. W Brazylii istnieje wyraźna przepaść pomiędzy ukończeniem szkoły średniej a przyjęciem na studia, dlatego Descomplica opracowała specyficzne dla Brazylii treści i narzędzia, które mają na celu pomóc uczniom lepiej przygotować się do egzaminów wstępnych na uniwersytety i poprawić wyniki testów. Obszerna biblioteka materiałów przygotowujących do testów i przewodników do nauki - wiele z nich opartych na wideo - oferuje studentom dostęp do materiałów i treści, których potrzebują. Podobnie jak w przypadku wyzwań stojących przed Afryką w odniesieniu do aplikacji mobilnych, firma oferuje również narzędzia do nauki oparte na SMS-ach.

Wnioski

To otrzeźwiające dowiedzieć się o wyzwaniach innych systemów edukacyjnych, ale również inspirujące zobaczyć, że technologia edukacyjna jest wystarczająco potężna, aby pokonać nawet najbardziej zastraszające podziały w społeczeństwie.

Mam nadzieję, że podobała Ci się ta krótka wycieczka po technologiach ed-tech na całym świecie; jeśli chciałbyś usłyszeć więcej wiadomości o wyzwaniach ed-tech w innych krajach, daj mi znać w sekcji komentarzy poniżej.

Po więcej artykułów związanych z e-learningiem zapraszam do naszej kategorii e-learning.