6 Przykładów technologii w klasie, które poprawiają edukację

Ten post został zaktualizowany 9 kwietnia 2020 roku.

Nadążanie za technologią w klasie może wydawać się dla nauczycieli trudnym zadaniem. Mają oni uczniów do nauczenia, prace do ocenienia i spotkania, w których muszą uczestniczyć - a to ledwie zarysowuje powierzchnię tego, co nauczyciele robią każdego dnia.

Dlatego zazwyczaj łatwiej jest pozostać przy tych samych narzędziach, nawet jeśli nie służą one już procesowi edukacyjnemu. Prawdą jest również, że najlepsze narzędzia na świecie nie zastąpią wiedzy i doświadczenia oddanych nauczycieli.

Oczywiste jest, że szkoły muszą znaleźć równowagę między tymi dwoma elementami i wybrać taki rodzaj technologii, który najlepiej im służy. Muszą również wiedzieć, co najlepiej sprawdzi się w ich infrastrukturze, metodach nauczania i możliwościach szkolenia pracowników w zakresie korzystania z tych narzędzi.

Jednocześnie może być niejasne, jakie są rzeczywiste korzyści z technologii w klasie, zwłaszcza jeśli nie były one wcześniej używane przez nauczycieli.

Fakty dotyczące korzyści edukacyjnych płynących z technologii

Fakty są jasne. Uczniowie uczą się lepiej, gdy wybrana technologia uzupełnia metody edukacyjne stosowane w szkole. Na przykład, nauczanie mieszane nie może funkcjonować bez wspomnianej technologii. Oto więcej faktów na temat korzyści płynących z technologii w klasie:

    Siedemdziesiąt procent uczniów zgłasza wyższe oceny i lepszą frekwencję w środowiskach aktywnego uczenia się, które wykorzystują technologię, niż w środowiskach tradycyjnych. Dziewięćdziesiąt dwa procent nauczycieli twierdzi, że chciałoby wykorzystywać na swoich lekcjach więcej technologii niż obecnie. Pięćdziesiąt dziewięć procent uczniów, którzy korzystają z mediów społecznościowych, twierdzi, że używają ich do omawiania tematów edukacyjnych ze swoimi rówieśnikami. Szkoły, które korzystają z większej ilości oprogramowania związanego z oceną, odnotowały lepsze wyniki uczniów niż te, które tego nie zrobiły.

Przykłady zastosowania technologii w klasie

Technologia w klasie przeszła długą drogę. Obecnie jest bardziej dostępna niż kiedykolwiek, aby tworzyć interaktywne lekcje, wdrażać projekty PBL, oferować spersonalizowane nauczanie i organizować zajęcia w klasie.

Tablety

Używanie urządzeń przenośnych jako cyfrowych podręczników może umożliwić studentom większą interakcję z materiałem poprzez mieszane media. Uczniowie mogą również zaoszczędzić pieniądze w porównaniu z kosztami książek drukowanych. Jako cyfrowi tubylcy, są oni również bardziej komfortowi w korzystaniu z tabletów, więc używanie ich głównie do nauki ma sens. Ponadto, mogą łatwo uzyskać dostęp do szkolnego systemu LMS w dowolnym miejscu i czasie, co sprawia, że jest to idealne rozwiązanie dla uczniów w każdym wieku.

Wideokonferencje

Szybki Internet może połączyć sale wykładowe w różnych częściach świata i pozwolić studentom w różnych miejscach uczestniczyć w tych samych lekcjach. Może to być również skuteczny sposób na współpracę między uczniami na dużych odległościach. W rzeczywistości wideokonferencje oferują szeroki zakres możliwości, od prowadzenia zajęć podczas nieobecności w mieście, po organizowanie spotkań z rodzicami, którzy nie mogą uczestniczyć w bezpośrednich spotkaniach.

Czytaj więcej: Jak edtech zwiększa zaangażowanie rodziców w szkołach

Smartboardy

Interaktywne, połączone tablice mogą zastąpić tablice w większości środowisk klasowych. Tego typu tablice oferują uczniom znacznie lepsze, angażujące i interaktywne doświadczenia. Mogą być używane do wyświetlania filmów i zdjęć obok odręcznych notatek, tworząc multimedialne podejście do prezentacji materiału. Ponieważ są one łatwe w użyciu, mogą również służyć jako pomoc dla studentów podczas prowadzenia prezentacji w klasie.

Rzeczywistość rozszerzona (AR)

Urządzenia AR pozwalają studentom doświadczać lekcji w taki sposób, jakby znajdowały się one tuż przed nimi. Na przykład studenci medycyny mogą oglądać trójwymiarowy model anatomii i wchodzić z nim w interakcje w wirtualnym środowisku. Jednak w przyszłości AR z pewnością stanie się podstawą w salach lekcyjnych, ponieważ uczniowie w każdym wieku mogą korzystać z interaktywnych doświadczeń edukacyjnych.

Czytaj więcej: 6 Awesome AR apps for the classroom

Serwery w chmurze

Uczniowie mają dostęp do wszystkich potrzebnych im materiałów za pośrednictwem chmury. Może to wyeliminować potrzebę posiadania tradycyjnej pracowni komputerowej lub rozbudowanej biblioteki. Nie wspominając o tym, że szkoły oszczędzają mnóstwo pieniędzy dzięki rezygnacji z serwerów na miejscu, które są drogie i wymagają większej liczby personelu do obsługi. Zamiast tego mają czas, aby skupić się bardziej na rozwoju zawodowym nauczycieli.

Druk 3D

Technologia ta ma potencjał, aby zmienić sposób, w jaki uczniowie uczą się o inżynierii, dając im możliwość łatwego projektowania i produkcji prototypów. Może być również wykorzystywana do tworzenia dokładnych modeli 3D na potrzeby zajęć naukowych lub projektów artystycznych.

Czytaj więcej: Druk 3D w szkołach: Czy to się opłaca?

Lepsza edukacja dzięki lepszej technologii od McCann Systems

Zakończenie

Szkoły mają więcej niż kiedykolwiek narzędzi do wyboru, w zależności od budżetu, infrastruktury i metod nauczania. Istnieje wiele dobrych przykładów, które pokazują, jak technologia może usprawnić proces edukacyjny i przynieść lepsze wyniki nauczania. Ponadto, integracja technologii w klasie jest więcej niż mile widziana - jest oczekiwana zarówno przez uczniów jak i nauczycieli.